Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie
 
 • Qui Pro Quo

  »

 • Jak wykorzystać pedagogikę teatru w szkole ?

  »

 • Ferie z Kulturą

  »

 • Spotkanie z Planszówką

  »

Image Name

Qui Pro Quo

»

 

Kliknij w logo


Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Biuletyn informacji publicznej

Biuletyn informacji publicznej

Projekt
Szekspir w Dynowie:

Szekspir w Dynowie:

Image Hosted by ImageShack.us Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us Image Hosted by ImageShack.us

„Lato w teatrze” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od sześciu lat jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się między 29 czerwca a 1 września 2013 roku w trzydziestu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej.

Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

W tym roku w programie biorą udział:

Stowarzyszenie Teatr Wiczy z Torunia (miejsce realizacji: Bełchatów), Stowarzyszenie Teatr Okno (Białystok), Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (Bielsko-Biała), Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” (Bukownica), Miejski Ośrodek Kultury (Dynów), Małopolski Instytut Kultury z Krakowa (miejsce realizacji: Frydrychowice), Miejski Teatr „Miniatura” (Gdańsk), Fundacja Win-Win z Głogowa (miejsce realizacji: Górzno), Regionalny Ośrodek Kultury (Katowice), Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (Kielce), Stowarzyszenie Na Górze z Chodzieży (miejsce realizacji: Kocina), Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (Kraków), TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych (miejsce realizacji: Lanckorona), Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Duninowie z siedzibą w Soczewce (miejsce realizacji: Lipianki), Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „NOVA” (Łośno), Stowarzyszenie Targowa 62 (Łódź), Stowarzyszenie Teatralne CHOREA (Łódź), Biblioteka Publiczna Gminy Mielno (Mielno), Miejski Dom Kultury (Olsztynek), Stowarzyszenie Teatr Per Se (Płock), Stowarzyszenie Praktyków Kultury z Warszawy (miejsce realizacji: Podkowa Leśna), Fundacja

FURU z Warszawy (miejsce realizacji: Pomiechówek), Gminny Ośrodek Kultury (Stepnica), Teatr Lalek „Pleciuga” (Szczecin), Miejski Ośrodek Kultury (Tomaszów Mazowiecki), Teatr „Baj Pomorski” (Toruń), Stowarzyszenie Działań Twórczych Republika Warszawa (miejsce realizacji: Trzęsiny), Teatr Mały (Tychy), Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy z Białegostoku (miejsce realizacji: Tyczyn), Klub Kultury Falenica (Warszawa), Wrocławski Teatr Lalek (Wrocław)

Szekspir w Dynowie: „Sen nocy letniej” – spektakl plenerowy

Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem De-Novo, które jest pomysłodawcą spektakli plenerowych oraz warsztatów artystycznych w Dynowie planuje w terminie 18 lipca – 2 sierpnia zrealizować na stacji kolejki wąskotorowej widowisko: „Sen nocy letniej”. Celem przedsięwzięcia w pierwszej kolejności jest zapoznanie uczestnikom warsztatów ze specyfiką sztuki plenerowej, teatru lalkowego, muzycznego oraz z twórczością W. Szekspira. Ponadto główną zasadą działań artystycznych w Dynowie jest łączenie we wspólnej pracy zawodowych plastyków, scenografów, muzyków, aktorów, animatorów kultury z amatorami – mieszkańcami miasteczka, w tym z dziećmi i młodzieżą, co daje niesamowite efekty kreacyjne oraz rozwojowe.

W 2013 r. Stowarzyszenie obchodzi 10-lecie realizacji widowisk plenerowych w Dynowie. Pierwszym widowiskiem był właśnie „Sen nocy letniej” Szekspira (2004 r.). Niejako chcemy ten okres zamknąć klamrą i dokonać artystycznych podsumowań. Grupa dzieci i młodzieży, która brała udział w spektaklu w 2004 r., dzisiaj kończy szkoły średnie, studiuje, pracuje. To „zderzenie z czasem” wydaje nam się bardzo inspirujące.

Kolejne warsztaty w ramach Programu „lato w teatrze” będą stanowiły część większego przedsięwzięcia, czyli spektaklu  plenerowego „Sen nocy letniej” Szekspira. Planowane widowisko plenerowe będzie niedosłowną opowieścią o społeczności lokalnej. Szekspirowskie „Ateny” zamienią się w dynowski rynek, a lasek ardeński w okoliczne podkarpackie lasy. Nasza praca z 40-osobową grupą młodych ludzi będzie poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie: kim są Oberon, Tytania, Puk oraz jaki jest ich świt  w dzisiejszym  Dynowie,  i jak  ten świat pokazać, aby uciec od realizmu w stronę jak najbardziej metafizyczną.

Każdorazowo realizując spektakle Stowarzyszenie De-Novo musi „powoływać do życia” widownię i uczestników całego wydarzenia.Z roku na rok szuka innych dróg do nich, sposobów by mieszkańców miasteczka, a szczególnie młodzież i dzieci „przyciągnąć” na stację kolejki wąskotorowej w Dynowie już w trakcie przygotowań. Tym razem zależy im, aby być OBECNYMI tam, gdzie w naturalny sposób przebiega życie społeczności dynowskiej: w sklepie, na targu, w bibliotece oraz przyjrzeć się bliżej pracy rzemieślników. Młodzież pod okiem fachowców (Piotr Domalewski: gr. filmowa,  grupa „Gęsiej Skórka”: gr. performance) poprzez działania z mieszkańcami (np. akcje performatywne) zbierze materiał filmowy i fotograficzny, którego efekty będą widoczne w spektaklu: zastosowanie multimediów (filmy, teledysk, zdjęcia). Kolejnym założeniem jest wprowadzenia postaci ze spektaklu (dzieci i młodzież) w świat miasteczka, aby nauczyć się  świata elfów i rzemieślników; świata „tu i teraz” opartego na twardych regułach, (np. pracy i jej braku); świata „ducha” i emocji, który reprezentują one same. Elfy są wyraziste, nie chcą chować się za małomiasteczkowymi stereotypami, dlatego wprowadzają w świat „rzemieślników” lekki zamęt, ale też otwierają na nowe sytuacje. Zatem „Sen nocy letniej” będzie spektaklem happeningowym, intuicyjnym, obecnym „tu i teraz”.

TERMINY:

6 LIPCA – 4 SIERPNIA: TERMIN CAŁOŚCI WYDARZENIA, W TYM OBCHODY 10-LECIA

 STOWARZYSZENIA DE-NOVO

18 LIPCA – 2 SIERPNIA: REALIZACJA PROGRAMU „LATO W TEATRZE” FINANSOWANEGO ZE

ŚRODKÓW MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

2 i 4 SIERPNIA: PREMIERA SPEKTAKLU PLENEROWEGO „SEN NOCY LETNIEJ”, godz. 20.30 

http://teatrdynow.blogspot.com/

http://www.latowteatrze.pl

http://www.mkidn.gov.pl

http://www.instytut-teatralny.pl

http://www.e-teatr.pl

https://www.facebook.com/pages/Instytut-Teatralny-im-Zbigniewa-Raszewskiego/133793353336499

powrót do listy projektów...

 

 

 

WCZYTYWANIE