Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie
 
 • Qui Pro Quo

  »

 • Jak wykorzystać pedagogikę teatru w szkole ?

  »

 • Ferie z Kulturą

  »

 • Spotkanie z Planszówką

  »

Image Name

Qui Pro Quo

»

 

Kliknij w logo


Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Biuletyn informacji publicznej

Biuletyn informacji publicznej

Projekt
Andrzej Sowa – mistrz tradycji

Andrzej Sowa – mistrz tradycji

Andrzej Sowa – mistrz tradycji/ kapela młodzieżowa „Pogórzanie”

Młodzieżowa kapela ludowa „Pogórzanie” została założona w kwietniu 2014 r. przez p. Andrzeja Sowę i od tej chwili działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dynowie. W jej skład wchodzą:

- Barbara Sowa – skrzypce prym,

- Wiktoria Siry – skrzypce sekund,

- Marceli Grzegorzak – cymbały,

- Beata Marszałek – śpiew,

- Emilia Szybiak - klarnet, śpiew

- Patryk Spławiński - kontrabas

- Michał Świder – śpiew

Głównym celem powołania do życia kapeli było i jest ocalenie od zapomnienia wspaniałej muzyki Pogórza Dynowskiego, a w szczególności repertuaru słynnej Kapeli Sowów z Piątkowej, z którego wiele utworów pochwalić się może 150-200- letnim rodowodem. Udział w kapeli w przypadku A. Sowy oraz wnuków Basi i Marcela jest kontynuacją rodzinną wspaniałego dorobku muzycznego folkloru Dynowszczyzny i całego Pogórza. Członkowie kapeli czynnie zapoznają się z tamtym dziedzictwem, a pośrednio (słuchając) robi to Dynowska i okoliczna społeczność, w tym, co ważne, także młodzież. Chodzi również o promocję muzyki ludowej, która jest mało obecna w mediach, a szkoda, bo po muzyce ludowej rozpoznajemy tożsamość narodową i dotyczy to różnych krajów, nie tylko Polski.

Już po niespełna trzech miesiącach działalności młoda kapela zaczęła odnosić duże sukcesy. W czerwcu 2014r zajęła III miejsce w kategorii kapel w Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej DZIECKO W FOLKLORZE w Baranowie Sandomierskim, co na tak krótką działalność było ogromnym osiągnięciem.

Sezon 2015 r. kapela rozpoczęła od udziału w „Pogórzańskiej Nucie”, czyli eliminacjach do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Startując w konkursie „Duży – Mały” kapela zdobyła I miejsce i zakwalifikowała się do Kazimierza Dolnego. Kolejnym krokiem był udział w Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej DZIECKO W FOLKLORZE w Baranowie Sandomierskim 21.06.2015r, gdzie w kategorii kapel „Pogórzanie” zajęli I miejsce. W tym samym dniu uczestniczyli również w Regionalnym Przeglądzie Kapel Ludowych w Pawłosiowie k. Jarosławia, gdzie zdobyli również I miejsce! Tydzień później, zaraz po zakończeniu roku szkolnego i otrzymaniu świadectw kapela wyjechała do Kazimierza Dolnego. W tym przepięknym miasteczku położonym nad Wisłą niedaleko Warszawy co roku odbywa się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Zjeżdżają się tutaj wówczas twórcy ludowi z terenu całego kraju. Kazimierski zabytkowy rynek tętni życiem, mieni się feerią barw najróżniejszych strojów ludowych, odbywa się tam ogromny jarmark rękodzieła ludowego i co najważniejsze – rozbrzmiewa tradycyjna muzyka ludowa wykonywana na rozmaitych instrumentach, wydobywana z zakamarków pamięci najstarszych twórców i dzięki temu ratowana od zapomnienia. Nasi „Pogórzanie” zaprezentowali się w konkursie „Duży – Mały” w sobotę, a w niedzielę barwny korowód złożony z uczestników festiwalu udał się na rynek pod scenę, aby usłyszeć werdykt jury. Jakież było zaskoczenie, kiedy okazało się, że kapela musi wystąpić jeszcze raz, ponieważ wszyscy zdobywcy baszt i pierwszych miejsc z każdej kategorii biorą udział w koncercie laureatów. A więc olbrzymi sukces – I miejsce w ogólnopolskim festiwalu w Kazimierzu Dolnym stał się faktem.

I ostatnie dokonanie „Pogórzan”  w 2015 r. – 12 lipca kapela wybrała się do Trzcinicy, tam, gdzie „Karpacka Troja”, by wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Karpat. Tego już nikt się nie spodziewał, a jednak – zajęli III miejsce!

Od stycznia 2016 r. Miejski Ośrodek Kultury realizuje projekt „Andrzej Sowa – mistrz tradycji z rodziny Sowów z Piątkowej”. Dzięki temu projektowi udało nam się nagrać pierwszą płytę młodzieżowej kapeli „Pogórzanie”, zrealizować teledysk do jednego z utworów oraz dzięki systematycznym zajęciom z Andrzejem Sową, osiągnąć kolejne sukcesy muzyczne m.in. I miejsce w Kazimierzu w kategorii „Duży-Mały”. Do końca 2016 r. powstanie film dokumentalny o Kapeli „Pogórzanie”: pracy z mistrzem Andrzejem Sową.

Projekt „Andrzej Sowa – mistrz tradycji” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Więcej informacji oraz galeria zdjęć pod podanym linkiem:

wym-1485258624941

powrót do listy projektów...

 

 

 

WCZYTYWANIE