Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie
 
 • Qui Pro Quo

  »

 • Jak wykorzystać pedagogikę teatru w szkole ?

  »

 • Ferie z Kulturą

  »

 • Spotkanie z Planszówką

  »

Image Name

Qui Pro Quo

»

 

Kliknij w logo


Newsletter

Chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach? Podaj Twój adres email i kliknij przycisk Zapisz.Szukaj

Chcesz odnaleźć informację na stronie? Wpisz słowo kluczowe i kliknij przycisk Szukaj.Biuletyn informacji publicznej

Biuletyn informacji publicznej

Projekt
Katalog / Spacery fotograficzne po Dynowie

Katalog / Spacery fotograficzne po Dynowie

W ramach Dom Kultury + inicjatywy lokalne Miejski Ośrodek Kultury przygotował pomysł na to, jak w krótkim czasie uzyskać wiedzę na temat potrzeb różnych grup mieszkańców, ich marzeń związanych z Dynowem, problemów utrudniających podejmowanie inicjatyw. Pomysł był prosty: zaprosić mieszkańców do rozmowy w kilku grupach reprezentatywnych dla sześciotysięcznego, podkarpackiego miasteczka, a mianowicie: kobiet, pracowników instytucji, seniorów, młodzieży, bezrobotnych oraz organizacji pozarządowych. Tę ostatnią grupę nazwaliśmy ekspertami, gdyż ich wiedza na temat w/w grup wynika z podejmowania różnych inicjatyw z nimi i dla nich. Spotkania, o których mowa odbyły się w terminie: 23-24 maja.

Podsumowując rozmowy w w/w gronie można ogólnie wyciągnąć  następujące wnioski: brakuje w Dynowie otwartego dialogu i skutecznej komunikacji pomiędzy różnymi podmiotami zaangażowanymi w działalność na rzecz miasteczka. Wydaje się, że mieszkańcy chcą szukać coraz więcej okazji do spotkań i rozmów na dotyczące ich tematy np. braku pracy, marzeń i problemów młodzieży związanych z mieszkaniem w małym miasteczku, tolerancji wobec osób chorych i niepełnosprawnych, bądź ekologii i  zanieczyszczania przyrody. Ważne również wydają się sprawy dotyczące organizacji imprez kulturalnych oraz rozwoju wolontariatu, aby wspierać osoby starsze, chore oraz samotne.

W II etapie naszych działań poszukiwaliśmy pomysłów na inicjatywy poprzez badania w działaniu – „wprawiliśmy się w ruch” i wyruszyliśmy pieszo na odkrywanie naszego miasteczka i jego okolic. Przedsięwzięcie było proste z założenia i w praktyce: zaprosić mieszkańców na fotograficzne spacery po Dynowie po hasłem „Pokaż mi Dynów, a w nim siebie”. Inicjatywa okazała się interesująca dla wszystkich, czyli dla nas jako partnerów w działaniu i dla tych, którzy poświęcili swój czas i opowiedzieli swoje historie trzem fotografikom, w tym dwom z poza naszej miejscowości. Nagle fala pomysłów na działania osiągnęła punkt kulminacyjny. Spotkaliśmy ponownie „przy stole” i z wypiekami na twarzy oglądaliśmy zdjęcia z „osobistymi historiami” w tle, które wybrzmiały jakby na nowe dzięki wrażliwemu spojrzeniu fotografów oraz ich relacjom przelanym na papier.  A efektem owych fotograficznych spacerów jest folder, który możecie Państwo obejrzeć i sami ocenić (http://issuu.com/bartekkedzierski/docs/katalog_mok).

Chcielibyśmy, aby prowokował do kolejnych rozmów o naszym mieście, o jego mieszkańcach i o pomysłach na ciekawe inicjatywy, które można wspólnie przeprowadzić w Dynowie. Zdjęcia pozwalają odnieść rozmowę do konkretnego „obrazu”, który być może sprawi, że inni będą mogli zobaczyć daną sprawę z innej perspektywy. Spacery fotograficzne po Dynowie stały się również okazją do przyjrzenia się naszemu miastu na nowo, do spojrzenia jak na własny dom – i choć czasem wymaga remontu „tu i tam”, to jednak przekonaliśmy się, że warto o niego dbać.    

Z Pozdrowieniami, Aneta Pepaś 

powrót do listy projektów...

 

 

 

WCZYTYWANIE